Alert Finansowy

Książeczka mieszkaniowa – jak na niej skorzystać?

13 kwietnia
14:00 2010

Książeczki mieszkaniowe to jeden z nieśmiertelnych bytów PRL. Mimo, że mija już 20 lat od momentu przyjęcia ustawy, która miała umożliwić wymianę uzbieranych na nich wkładów, nadal istnieją, a liczbę ich właścicieli ocenia się na ponad milion osób. Dziś tłumaczymy ile możesz „wycisnąć” z książeczki mieszkaniowej.

Pytania od Alertowicza
Phoenix wysłał do nas alert: „Mam książeczkę mieszkaniową od dawna. Wpłacali na nia moi rodzice jeszcze w czasach PRL. Czy mogę ją sprzedać? Czy żeby wyciągnąć z niej pieniądze koniecznie musze kupić mieszkanie?”

Co mówi prawo?
Wedle prawa nie można kupić, ani sprzedać książeczki mieszkaniowej. Jedyne co, to może być ona przekazywana wśród najbliższej rodziny. Cesja praw do wkładu zgromadzonego na książeczce może odbyć się pomiędzy; małżonkami (również rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również przysposobionymi i przysposabiającymi), dziadkami i wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim oraz pomiędzy powinowatymi (macochą lub ojczymem i pasierbami). Przy czym można zdecydować się na kilka cesji wobec tej samej osoby.

Na co można wykorzystać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej?

  • Zakup mieszkania
  • Budowa domu
  • Remont mieszkania / domu (wymiana okien, instalacji gazowej i elektrycznej)
  • Uwaga: Premii nie można otrzymać przy okazji wykupu na własność mieszkania lokatorskiego (od gminy, skarbu państwa, zakładu pracy)

Jak uzyskać premię?
Wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej musimy złożyć w ciągu 90 dni od podpisania aktu notarialnego. W tym celu należy zwrócić się do dewelopera, bądź spółdzielni mieszkaniowej o przedstawienie niezbędnych dokumentów – m.in. wpłacenia odpowiedniej sumy zaliczonej na koszty inwestycji (obecnie to min. 60 proc.). W przypadku remontu bank będzie żądał faktur na materiały lub usługi wystawione na właściciela książeczki.

Pamiętaj!

  • W wypadku cesji, osoby zainteresowane powinny zgłosić się do oddziału PKO BP wraz z książeczką i dokumentami potwierdzającymi stopień pokrewieństwa.
  • Z premii można skorzystać tylko kupując całe mieszkanie – kupno na współwłasność i ogólnie wszelkie kupno części ułamkowej do premii nie uprawnia.

Tyle teorii, a jak bywa w praktyce?
Niestety okazuje się, ze przepisy można obejść. Przed kilkoma miesiącami w Gdańsku odbyła się rozprawa grupy osób, która za pomocą kupionych od osób postronnych książeczek mieszkaniowych wyłudziła ponad 200 tys. zł ze Skarbu Państwa.

Masz książeczke mieszkaniową? Zdarzyły Ci się problemy z jej realizacją?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły