Alert Finansowy

Wpłacaj i wypłacaj kiedy chcesz

07 grudnia
06:18 2009

Otrzymaliśmy kilkanaście alertów z pytaniami o konta lokacyjne. Pytacie nas, m. in. czym różnią się od zwykłych kont, jakie mają zalety, jakie wady i czy warto je założyć. Wydawało nam się, że grudniu zazwyczaj większość ludzi pieniądze wydaje, a nie oszczędza. Czyżby jednak kryzys, którego w Polsce oficjalnie nie było, odcisnął jednak swoje piętno na portfelach? Czy w tym roku nasi czytelnicy mniej wydadzą na święta, bo cześć pieniędzy chcą odłożyć np. na “czarną godzinę”?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Mamy nadzieję, że tak nie będzie, a wszyscy którzy nas pytają o konta lokacyjne, zarobili tak dużo, że wystarczy im na święta i gwiazdkowe prezenty, ale już teraz zastanawiają się co zrobić z resztą pieniędzy.

Konto lokacyjne, zwane inaczej kontem oszczędnościowym to połączenie konta osobistego i lokaty. Tak jak konto osobiste, oferuje możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania pieniędzy bez utraty odsetek. Oprocentowanie wkładów jest wyższe niż na zwykłym koncie i czasami bywa większe niż na lokacie terminowej.

Niektóre banki, jak np. mBank, do założenia konta oszczędnościowego wymagają otwarcia także rachunku ROR. Nie jest to jednak regułą, możliwe jest także założenie konta w banku, w którym nie posiadamy rachunku.

Najczęściej banki nie wymagają minimalnych wpłat. Należy jednak zwrócić uwagę, czy oprocentowaniu podlega każdy wkład, czy może jest wymagane minimalne saldo. Przykładowo, w Raiffeisen Banku oprocentowane są wkłady od kwoty 1000 zł.

Także wysokość oprocentowania jest uzależniona od wysokości wkładów – im więcej pieniędzy trzymamy na rachunku, tym wyższe dostaniemy oprocentowanie. W niektórych bankach możemy liczyć na dodatkowe oprocentowanie po spełnieniu określonych warunków, np. za utrzymanie na rachunku min. 7 tys. zł przez 3 miesiące Raiffeisen Bank oferuje dodatkowe oprocentowanie w wysokości 1%.

Konto oszczędnościowe ma także swoje minusy. Zwykle można zdefiniować jeden rachunek, na który można dokonywać przelewów. Ograniczeniem jest także fakt, iż z reguły bez opłat jest tylko jedna wypłata w miesiącu, za każdą kolejną banki pobierają już niemałe opłaty. Nie warto zatem z konta oszczędnościowego opłacać rachunków.

Pamiętaj! Wybierając bank, w którym chcesz otworzyć konto lokacyjne, zwróć koniecznie uwagę na aktualne oprocentowanie (upewnij się czy na zwykłej lokacie terminowej nie jest wyższe!) i sprawdź po jakim okresie następuje kapitalizacja odsetek. Z reguły odsetki naliczane są po miesiącu, jednak niektóre banki oferują kapitalizację kwartalną.

Znasz ciekawą historię? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

Alertfinansowy.pl

Podobne artykuły