Alert Finansowy

Zamrożone koszty

02 listopada
15:00 2009

Dostaliśmy kolejny alert. Tym razem problem dotyczy wynajmu samochodów. „Wybrałem się na wakacje do Włoch. Kilka dni wcześniej, za pomocą strony internetowej zarezerwowałem samochód w firmie Hertz. Potrzebowałem do tego karty kredytowej, bo gotówka nie jest akceptowana. Wpisałem więc wszystkie dane i dostałem potwierdzenie rezerwacji na kwotę 940 zł. Na miejscu okazało się, że potrzebuję 1880 zł, by wynająć auto…!”


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Każda wypożyczalnia samochodów ma swoją odrębną politykę, swoje zasady i regulacje prawne. Przed wypożyczeniem auta, należy się z nimi szczegółowo zapoznać, by nie zarezerwować „kota w worku”. Jednak co zrobić, gdy o pewnych kosztach się nie mówi, tylko je „zamraża”?

Jeśli chcesz wynająć samochód w firmie Hertz, musisz nastawić się na niespodzianki. Po pierwsze musisz posiadać kartę kredytową, gdyż samochodów za gotówkę nie wypożyczają. Ale to nie wszystko. Twoja karta kredytowa musi mieć na tyle duży limit, by cena za wynajem zmieściła się np. dwa razy! Hertz bowiem zabezpiecza się na wypadek kolizji i kradzieży, rezerwując sobie na twoim koncie tzw. “udział własny”.

W każdym kraju oddział Hertz narzuca inną stawkę blokowanej kwoty. We Włoszech była to równowartość całego wynajmu. W Polsce jest to kwota od 474 euro (+ 100 euro za paliwo) do 940 euro (+ 100 euro za paliwo).

Niestety klient nie jest o tym informowany… Dowiaduje się o tym dopiero, gdy zaczyna robić się problem z możliwością wynajęcia samochodu, bo nagle brakuje limitu na karcie kredytowej. Klient jest niemile zaskoczony, bo przecież wcześniej zaplanował wydatki i na koncie powinien mieć tyle pieniędzy, ile kosztuje wynajem auta.

Zaczynają się poszukiwania ukrytych kosztów. Sprawdzanie rachunku, rezerwacji, konsultacja z ekspedientem w Hertzu i nagle okazuje się, że ceny się nie zmieniły, wszystko jest zgodne z wstępną rezerwacją, poza „niewidzialną” kwotą, która blokuje transakcję.

„Udział własny” jest tylko rezerwowany na koncie, pieniądze z konta nie jest “ściągane”. W momencie zwrotu auta, jeśli wszystko przebiega zgodnie z umową, “udział własny” jest odblokowywany. Szkoda, że Hertz o tym nie informuje klienta…

Tak więc przed zarezerwowaniem samochodu (także przez internet) warto zapytać handlowca o szczegóły rezerwacji, zwracając m.in. uwagę na powyższą kwestię. Jeśli firma wynajmująca samochód potwierdzi takie „niewidzialne koszty”, musimy wziąć je pod uwagę w planowaniu wydatków za pomocą karty kredytowej w danym miesiącu. Przymusowe „zamrożenie” wydatków na czas wynajmu samochodu nie jest przyjemne dla nikogo, zwłaszcza dla zaskoczonego turysty, który dopiero zaczyna swoje wakacje.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły