Alert Finansowy

Day-trading – kupić tanio, sprzedać drogo

02 marca
15:54 2010

Większość osób, które chcą zacząć swoją przygodę z giełdą, zadaje sobie najpierw pytanie – jak inwestować? Nie da się stworzyć uniwersalnego podręcznika, w którym zostałaby skumulowane wszelkie „mądrości” doświadczonych inwestorów. Czym innym jest zestaw porad, reguł tej „gry”. Reszta jest kwestią indywidualnego podejścia, wybranej strategii. Day-trading to metoda dla żądnych szybkich zysków. AlertFinansowy.pl wyjaśnia, czym jest szybka sprzedaż i jakie ryzyko niesie ona ze sobą?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


Żądza pieniądza

Giełdowym debiutantom zazwyczaj poleca się wszelkie formy inwestycji długoterminowych, które nie wymagają nieustannej kontroli i czuwania nad jej przebiegiem. Day-trading to zupełne przeciwieństwo takich metod. Szybka sprzedaż, jak sama nazwa wskazuje, to forma błyskawicznego obrotu (kupna i sprzedaży lub na odwrót) papierami wartościowymi jednej spółki, walutami, towarami lub innymi kontraktami. W ciągu jednej sesji trzeba tak obracać tymi walorami, aby na koniec dnia wyjść na plusie. Ta sztuka udaje się tylko nielicznym (przeważnie tym najbardziej doświadczonym lub ostrożnym) traderom, dlatego warto pamiętać, że większość traci, po to by nieliczni mogli zarobić.

Kto tak naprawdę zyskuje?
Można się zastanawiać, skąd taka duża popularność day-tradingu? Wydaje się, że inwestorów przyciąga przede wszystkim wizja dużego i ekspresowego zysku. W rzeczywistości niewielu śmiałków faktycznie „wygrywa” na takiej grze. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli zarobimy, to musimy „odpalić” prowizję domowi maklerskiemu, która na polskim rynku waha się od 0,35% do 4%.

Przestroga
Przede wszystkim, day-trading jest bardzo czasochłonny i wymaga nieustannej obserwacji zmian cen przed ekranem komputera. Drugą zasadniczą wadą tej metody jest wysokie ryzyko. Szybka sprzedaż wiąże się często ze sporymi stratami i jest wyzwaniem, które powinny podejmować osoby doświadczone, o dobrej znajomości rynku kapitałowego i stalowych nerwach. Nie dajcie się zwieść obietnicom o łatwym i szybkim zysku.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły