Alert Finansowy

Co zrobić z OC

28 grudnia
13:59 2009

Kryzys? Nie u każdego. Są tacy, którzy mają pieniądze i wiedzą jak je wydać. Mateusz został szczęśliwym posiadaczem nowego samochodu. Odkupił go po okazyjnej cenie od znajomego. Pojawił się jednak problem: ”Czy konieczne jest, abym wykupił nowe ubezpieczenie OC, czy mogę korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?”- zapytał.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. O tym jak działa takie ubezpieczenie, można się przekonać, gdy trzeba zapłacić za szkody wyrządzone w związku ze spowodowanym wypadkiem. Mając wykupioną polisę OC, firma ubezpieczeniowa pokryje wszystkie szkody, jakie z twojej winy ponieśli poszkodowani w wypadku. Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej, każdy, kto posiada pojazd podlegający rejestracji, zobowiązany jest do wykupienia polisy OC.

Warunki ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 r.

Umowa OC jest zawierana na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. W przypadku, gdy pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok, możliwe jest zawarcie umowy krótkoterminowej. Jeśli nie wypowiesz umowy, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok.

Jeżeli kupujesz używany samochód, to przez 30 dni od jego zakupu możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, jeśli w ciągu tego okresu nie przerejestrujesz pojazdu. Po tym czasie konieczne jest zawarcie nowej polisy.

Pamiętaj! Nawet, jeśli nie korzystasz z samochodu, to wciąż jesteś zobowiązany do wykupu ubezpieczenia OC i zapłaty składki! W przeciwnym wypadku będziesz musiał zapłacić karę, której wysokość w przypadku posiadaczy samochodów osobowych wynosi 500 euro.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych!

Alertfinansowy.pl

Podobne artykuły