Alert Finansowy

Fakty i mity o lokatach strukturyzowanych

02 lutego
06:00 2010

Popularność lokat strukturalnych rośnie z roku na rok. W UE zdeponowanych w ten sposób zostało ponad 600 mld euro. Te inwestycje, których większa część idzie na zakup obligacji, a mniejsza na wypracowanie zysku, stają się normą wśród ofert banków. Mimo to wokół tzw. struktur narosło wiele mitów. Dziś rozwiewamy większość z nich!

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Mit 1 – Opcje są skomplikowane
Jednym z mitów jest to jak. Zazwyczaj wszyscy sądzą że to niezwykle skomplikowany produkt bankowy. Tymczasem prawda jest zgoła inna. Lokaty ustrukturyzowane działają według dość prostego schematu. Większa część z wkładu inwestowana jest w bezpieczne obligacje. Ta część musi być na tyle duża by dać w okresie trwania lokaty taki zysk by pokryć gwarantowaną część kapitału (zazwyczaj część ta wynosi 80 – 90 proc. kapitału). Reszta spełnia funkcje maszynki do robienia pieniędzy i inwestowana jest pod z góry założoną strategię na bardzo ryzykownych kontraktach terminowych.

Mit 2 – Im więcej zarobię tym większą prowizję pobierze bank
W olbrzymiej większości bank już na samym początku pobiera od nas prowizje. Jest ona wkalkulowana w strategię lokaty i nie zależy od wielkości przyszłych, ewentualnych zysków. Jest jednak pewien haczyk, inwestor bowiem nigdy nie wie jaką część naszego wkładu bank weźmie dla siebie. Sprawdzić to można jedynie porównując wyniki podobnych lokat różnych banków. Ale to jedynie w przybliżeniu i gorzej gdy nasza lokata jest jedyną tego typu na rynku. Wtedy bowiem tracimy skalę porównawczą.

Mit 3 – Z lokaty strukturyzowanej nie można wycofać pieniędzy przed terminem
– Wszystko zależy od konstrukcji oferty – twierdzi Maciej Kossowski, jeden ekspertów rynku lokat strukturyzowanych. – Inwestor wypłacając wcześniej pieniądze powinien więc dostać ekwiwalent rynkowej wartości obu tych instrumentów. Obecnie w wielu ofertach tak to właśnie wygląda. Do niedawna jednak większość lokat strukturyzowanych, szczególnie tych oferowanych w formie polis na życie, miała wbudowane opłaty karne za przedterminową wypłatę – przyznaje Kossowski.

Mit 4 – Lokaty ustrukturyzowane dają małe zyski
Często tak bywa, ale nie jest to regułą. Jeśli inwestycje w opcje będą trafne to taka lokata może przynieść nawet kilkadziesiąt procent zysku. Jak przyznają specjaliści, między innymi Maciej Kossowski z Wealth Solutions wszystko zależy od konstrukcji lokaty. Zasadniczo jednak im mniejsza gwarancja zwrotu kapitału i im mniejsza prowizja banku tym większa pula pieniędzy będzie pracować na nasz zysk.

Inwestujesz w lokaty strukturyzowane? Zadowalają Cię wyniki uzyskiwane przez zarządzających? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły