Alert Finansowy

FM Bank – Nowy gracz na rynku bankowym

01 marca
10:39 2010

Dzisiaj otwarte zostały pierwsze placówki FM Banku – nowej instytucji na polskim rynku, specjalizującej się obsłudze mikro i małych firm. Jest to pierwszy bank w Polsce, który skupia się konkretnie na tym segmencie rynku. W skład sieci dystrybucji FM Banku wchodzi 60 placówek w 44 miastach, a także mobilni doradcy i pośrednicy finansowi. Plan na pierwszy rok działalności zakłada pozyskanie 40 tys. klientów. W jaki sposób FM Bank zamierza tego dokonać?

Zobacz opinie o FM Bank w Twoim mieście!

Partnerstwo w finansach
FM Bank powstał na bazie Funduszu Mikro, który od 15 lat zajmuje się finansowaniem mikroprzedsiębiorstw. – Naszym wyróżnikiem są usługi bankowe profilowane pod kątem mikro i małych przedsiębiorstw, którym chcemy zapewnić łatwy dostęp do środków finansowych na inwestycje i rozwój. Przygotowując ofertę, nie zapomnieliśmy jednak o klientach indywidualnych, którzy chcą pomnażać oszczędności. Dla nich stworzyliśmy lokaty o bardzo atrakcyjnym oprocentowaniu, nawet do 7% w skali roku – tłumaczy Magdalena Dulczewska, Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu FM Banku.

Oferta produktowa
FM Bank w swojej ofercie produktowej skupia się przede wszystkim na mikoroprzedsiębiorstwach, czyli firmach, które zatrudniają nie więcej niż 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 3 mln PLN. Z myślą o nich bank przygotował rozbudowaną ofertę kredytową i depozytową (również rachunki walutowe). Dopełnieniem tego będzie indywidualne doradztwo i obsługa przez dedykowanych pracowników banku oraz pakiet usług assistance. Jedną z głównych zalet mają być proste procedury, zakładające minimum formalności. FM Bank zapowiada, że będzie stosował nowatorski system indywidualnej oceny kredytowej oparty na scoringu, weryfikacji biznes planu oraz wizycie w siedzibie klienta.

Oferta kredytowa zawiera 5 rodzajów kredytu: FM Biznes Kredyt (i jego wariant FM Kredyt Partnerski – dla stałych klientów) na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, FM Kredyt Promocyjny na refinansowanie pożyczki w Funduszu Mikro, FM Kredyt Odnawialny w firmowym rachunku bieżącym, a także FM Kredyt Inwestycyjny na zwiększanie majątku i rozwój firmy.

Oferta depozytowa obejmuje wybór lokat dostępnych na 7 i 14 dni oraz 1, 3, 6, 12 lub 24 miesiące. Wszystkie z nich można założyć przez Internet. Oprocentowanie lokaty 12-miesięcznej wynosi 6,2%, natomiast 24-miesięcznej aż 7%. Warto również zwrócić uwagę na FM Lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek z nominalnym oprocentowaniem 5,72% (efektywne 7,27% w skali roku). Oprócz lokat dostępnych w złotówkach, bank oferuje również rachunki walutowe w funtach brytyjskich, dolarach i euro.

Opłaty i prowizje
Konto osobiste jest podstawowym produktem, na którym zwracają uwagę klienci indywidualni. Oto warunki oferowane przez FM Bank:

  • darmowe prowadzenie rachunku
  • bezpłatne przelewy internetowe
  • 2 zł miesięczna opłata za użytkowanie karty debetowej
  • darmowe wypłaty z bankomatów BZ WBK
  • 2,5 zł za wypłaty z bankomatów Cash 4 You
  • 5 zł za wypłaty z wszystkich pozostałych bankomatów

Werdykt
Na podstawie suchych danych ciężko jest określić, czy FM Bank będzie w stanie zdobyć sobie miejsce na rynku. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach Funduszu Mikro, można sądzić, że bank posiada odpowiednią wiedzę oraz ekspertów, którzy specjalizują się w segmencie mikroprzedsiębiorstw. Jeśli obsługa klientów indywidualnych faktycznie zejdzie na drugi plan, to należy przypuszczać, że bank będzie w stanie zdobyć klientów swoją atrakcyjną ofertą kredytową i depozytową. Korzystne oprocentowanie lokat jest mocnym asem w rękawie FM Banku. Poczekamy na rozwój sytuacji i będziemy bacznie obserwować kolejne posunięcia nowego gracza na rynku.

Podziel się swoją opinią na temat FM Banku.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły