Alert Finansowy

Uważaj na skimming!

28 grudnia
06:06 2009

Coraz częściej dostajemy historie okradzionych klientów banków, którzy korzystali z bankomatów. W jaki sposób przestępcy dokonują kradzieży i jak się przed nimi uchronić? Oto historia Anny_R: „Gdy zalogowałam się ostatnio na moje konto internetowe nie mogłam uwierzyć własnym oczom! W pierwszej chwili pomyślałam, że wkradł się jakiś błąd.

Zobacz opinie o BZ WBK w Twoim mieście!

Jednak po przeanalizowaniu historii wypłat z mojego konta zauważyłam, że brak środków na koncie spowodowany jest wypłatą pieniędzy z bankomatu w mieście, w którym nawet nigdy nie byłam!”

Niestety, takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu paska magnetycznego karty w celu wytworzenia jej kopii. Skopiowaną kartą można dokonywać transakcji płatniczych, czy wypłacać gotówkę z bankomatów. Wszystkie te operacje obciążają konto posiadacza rachunku, do którego jest wydana oryginalna karta.

Przestępcy umieszczają w bankomacie specjalne urządzenia, które służą do pozyskiwania danych z paska magnetycznego (za pomocą czytnika) oraz PIN-u (przy użyciu mikrokamery). Urządzenia te instalowane są na zewnątrz bankomatu, dlatego też przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności klient jest w stanie zauważyć zamontowane urządzenie.

Jak zatem bezpiecznie skorzystać w bankomatu? Oto kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać:
– w miarę możliwości korzystaj zawsze z tego samego bankomatu, w razie przestępstwa będzie ci łatwiej zauważyć wprowadzone przez przestępców zmiany,
– dokładnie sprawdzaj, czy do bankomatu nie są podłączone od zewnątrz żadne urządzenia,
– przeglądaj swoją historię miesięczną z konta, aby wyłapać transakcje, które nie zostały przez ciebie zrealizowane,
– w przypadku, gdy zauważysz coś podejrzanego, zrezygnuj z wypłaty gotówki – o swoich podejrzeniach powiadom Policję i Bank,
– podczas wpisywania kodu PIN zawsze zasłaniaj klawiaturę drugą ręką

Pamiętaj! Jeżeli masz jakieś podejrzenia, co do wyglądu urządzenia z którego chcesz wypłacić pieniądze, to nie ryzykuj i skorzystaj z innego bankomatu. W takiej sytuacji powiadom Bank i Policję o swoich podejrzeniach.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły