Alert Finansowy

Jak dobrze chronić swój PIN?

21 lipca
07:55 2010

Nie raz można się spotkać z osobami, które mając słabą pamięć noszą swój numer PIN zapisany przy karcie płatniczej. Niestety, ale takie zachowanie to kuszenie losu. Co jakiś czas docierają do nas historie kradzieży kart, gdzie przez lekkomyślność właścicieli złodziej poznał PIN. Dziś kilka przykładów jak zapisać PIN tak by mieć go pod ręką i nie ryzykować, że pozna go ewentualny złodziej.

W poniedziałek głośno się zrobiło o przypadku jednego z klientów mBanku, któremu skradziono zagranicą kartę. Wybrano z niej za pomocą bankomatu trzykrotnie ok. 600 euro i to zanim karta została zablokowana na dobre. Klient, rzecz jasna, ubiegał się o zwrot tych pieniędzy przez bank. Bezskutecznie… Sprawa byłaby bulwersująca gdyby nie jeden, drobny szczegół – klient mBanku sam przyznał się do tego, że razem z kartą skradziono mu dokumenty, a tam miał kartkę z zapisanym numerem PIN do karty.

Niestety, ale wszystko wskazuje, że człowiek ten sam jest sobie winny i nic u banku nie wskóra. Jednak AlertFinansowy.pl nie jest od tego by stawać po stronie instytucji finansowych i dlatego proponujemy abyśmy wszyscy z przytoczonej historii wyciągnęli właściwe wnioski i zastanowili się jak najlepiej zapisać swój PIN tak byśmy zawsze o nim pamiętali a złodziej nie mógł go poznać. Oto kilka sposobów:

  • Jednym z najczęściej stosowanych tricków jest zapisanie PINu w komórce pośród innych adresów. Ponieważ jest to sposób popularny, to i nie ujdzie uwagi złodzieja, który wraz z kartą może ukraść komórkę. Wszystko zależy jednak od pomysłowości zapisania PIN, na przykład jako numeru do znajomego gdzie na przykład ostatnie cztery cyfry to tak naprawdę numery PIN.
  • W dzisiejszych czasach musimy pamiętać ogromną liczbę PINów. Stąd można dążyć do ich unifikacji – tak byśmy mieli jeden PIN do możliwie największej ilości urządzeń. Ryzyko, jakie istnieje to, że nieuczciwa osoba poznając jeden nasz PIN poznaje je wszystkie.
  • Można zapisać PIN w postaci jakiegoś czteroliterowego słowa, a PIN jest wówczas numerem liter w alfabecie.
  • Dobrym pomysłem wydaje się być również ustalenie PIN z cyfr składających się na numer karty. Skoro jest ich 16 to może być to każda pierwsza, druga, trzecia bądź czwarta cyfra każdego z czterech ciągów liczb na karcie. Jakie Ty znasz sposoby na bezpieczne zapisanie PIN? Ukradziono Ci kiedyś pieniądze za pomocą karty płatniczej?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły