Alert Finansowy

Jak zniknąć z BIK-u?

23 grudnia
13:45 2009

“Jakiś czas temu zaciągnąłem kredyt na 5 tysięcy złotych, a potem niestety nie mogłem go spłacić w terminie i wciągnięto mnie na listę dłużników. Od paru miesięcy mam już spłacony ten kredyt, ale nadal jestem na tej liście w BIK-u. Jak załatwić żeby mnie skreślili i żebym znów mógł wziąć kredyt?” – napisał Arczi85.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Jeżeli ubiegasz się o nowy kredyt w innym banku musisz zwrócić się do swojego poprzedniego banku o wydanie pozytywnej opinii bankowej. Jednak bardzo często działanie banku sprowadza się tylko do wystawienia takiego zaświadczenia. Problem w tym, że banki zapominają wysłać raport korygujący do Biura Informacji Kredytowej. Dlatego zdarza się, że informacje o nieterminowych spłatach wciąż pozostają w bazie BIK-u mimo, że kredyt jest już dawno spłacony.

W Biurze Informacji Kredytowej sam niczego nie uzyskasz. BIK nie może usunąć żadnych informacji jakie zostały przekazane przez banki i SKOK-i do jego bazy. Posiada on wyłącznie prawo do zbierania i udostępniania danych, nie ma prawa jakiegokolwiek ich modyfikowania. BIK musi się ograniczyć wyłącznie do przekazywania zgromadzonych informacji.

Dane z BIK-u mogą być usunięte tylko na pisemny wniosek banku lub SKOK-u. To jedyni administratorzy i dysponenci danych. Również w przypadku jeśli dane są niepoprawne lub nieaktualne, dopiero na pisemny wniosek banku lub SKOK-u, BIK zobowiązany jest do ich poprawienia.

Zgodnie z przepisami prawa bankowego, informacje o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach wobec banków i SKOK-ów przechowywane są w bazie przez 5 lat od momentu ich rozliczenia. Jeżeli kredyt był spłacany bez żadnych problemów to dane powinny zniknąć z bazy po zakończeniu spłaty. Możesz się zgodzić, aby dane pozostawić jeszcze na kolejne 5 lat. Warto skorzystać z tej możliwości, bo wyrażając zgodę na dalsze przetwarzanie danych budujesz swoją pozytywną historię kredytową.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły