Alert Finansowy

Karty kredytowe – ostrożność wskazana

01 marca
13:07 2010

W Stanach Zjednoczonych nieposiadanie karty kredytowej uchodzi za dziwactwo. Co prawda kryzys finansowy ostudził to plastikowe szaleństwo, jednak są one tam zdecydowanie bardziej popularne niż w Europie. W naszym kraju zainteresowanie kartami stale rośnie – według danych NBP, jest ich obecnie około 9,7 miliona. Oznacza to, że od końca roku 1998 – debiutu karty kredytowej, ilość „plastiku” wzrosła przeszło stukrotnie! Pytanie brzmi: czy potrafimy bezpiecznie się z nimi obchodzić i jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Oszustwa pocztowe

Ogólnie zagrożenia dla użytkowników kart kredytowych można podzielić na takie, które są od nas zależne i takie, na które nie mamy właściwie żadnego wpływu. Druga grupa jest zdecydowanie węższa. Po pierwsze, kradzież karty, która drogą pocztową ma dotrzeć do klienta. Po otrzymaniu przesyłki należy dokładnie sprawdzić stan koperty. Jeśli wydaje nam się, że była naruszona, lepiej zgłosić to w oddziale banku i poczekać na kolejną. Kolejne niebezpieczeństwo jest znacznie poważniejsze – posługując się fałszywymi lub skradzionymi dokumentami, oszust może podać nasze dane podczas składania wniosku o kartę. Albo dokonać przejęcia rachunku. Polega to na tym, że po zebraniu odpowiednich danych o posiadaczu karty, oszust kontaktuje się z wydawcą karty i udaje danego posiadacza. Następnie prosi o wydanie zastępczej karty do tego samego rachunku oraz wysłanie jej na inny adres, w związku z rzekomą zmianą miejsca zamieszkania. Prawdziwy posiadacz dowie się o wszystkim dopiero po otrzymaniu wyciągu z konta…


Skimming

Takie oszustwa zdarzają się jednak dość rzadko. Zdecydowanie częściej mają miejsce zwyczajne kradzieże lub podrobienia kart, co często wynika po prostu z beztroski użytkowników. Ostatnio głośno zrobiło się o urządzeniach montowanych na bankomatach, tzw. skimmerach, dzięki którym możliwe jest powielenie karty. Jednak takie urządzenie znajdować się może także u nieuczciwego sprzedawcy czy też na zapleczu restauracji, w której właśnie zjedliśmy obiad. Dlatego nigdy nie należy pozwolić kelnerowi na zabranie ze sobą karty i udanie się z nią w ustronne miejsce. Lepiej mieć go cały czas na oku.

Ostrożność w internecie!

Na koniec trzeba wspomnieć o najczęstszym przestępstwie, polegającym na posługiwaniu się przez oszusta samym numerem karty, bez jej fizycznego posiadania. Główne niebezpieczeństwo stanowi tutaj Internet, chociaż nierzadko źródłem przecieku są same instytucje finansowe, czasem przy współudziale przekupionych pracowników.

Werdykt
A więc bezpieczne czy niebezpieczne? Chyba jednak nie jest tak źle, skoro na karty kredytowe decyduje się coraz więcej ludzi. Należy po prostu przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz… nie mieć pecha. Przynajmniej w sferze finansów.

Czy padliście kiedyś ofiarą takich przestępstw? Na jakie inne zagrożenia narażeni są posiadacze kart kredytowych?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły