Alert Finansowy

Karty płaskie i wypukłe: Czym tak naprawdę się różnią?

21 kwietnia
10:52 2010

W naszych portfelach jest coraz więcej plastiku, który powoli wypiera papierowe banknoty. Rośnie użycie kart płatniczych, rośnie dostęp do terminali i bankomatów. Choć akurat w tym ostatnim przypadku rozwój może być zahamowany. Mimo tego wokół kart bankowych nadal jest sporo nieporozumień. Dostaliśmy alert od Ewy, która pyta nas o różnice pomiędzy karta płaska i tłoczoną.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Na czym polega różnica?
Czy możecie mi powiedzieć czym się różni karta plaska od wypukłej? Na czym polega różnica? Mam do wybory jedną lub drugą, obie debetowe i nie wiem czy jest sens płacić dodatkowo za wypukłą?” – napisała do nas Ewa.
Płaskie karty debetowe lub kredytowe służą zazwyczaj do wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu oraz do płacenia w sklepach gdzie są elektroniczne czytniki kart POS (używane w niemal wszystkich sklepach). Natomiast karty z wytłoczonym napisem (zwane także kartami embosowanymi), są nieco bardziej uniwersalne i oprócz powyższych funkcji oferują także płatność nawet gdy sprzedawca ma problem z prądem lub połączeniem z bankiem – wystawca karty. A to wszystko dzięki urządzeniu zwanemu inprinterem, lub bardziej swojsko – kopytkiem albo żelazkiem.

Czym jest inprinter?
Urządzenie to, było jeszcze nie tak dawno w dość powszechnym użyciu, a i teraz znajduje się w wielu większych sklepach. Działa na zasadzie odrysowania na odpowiednim formularzu wypukłych części karty. Dzięki temu, sprzedawca zaopatrzony w takie dane, może w późniejszym terminie otrzymać przelew za nasze zakupy.

Skąd większa cena?
Teoretycznie kartą z wypukłym napisem możemy zapłacić nawet wtedy gdy nie mamy wystarczających środków na koncie. Stąd większa opłata za taka kartę, gdyż bank uwzględnia takie ryzyko w swojej strategii sprzedaży.

Masz kartę płaską czy wypukłą? Czy według Ciebie różnica między dwoma rodzajami kart usprawiedliwia wyższą cenę kart z wytłoczonym numerem?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły