Alert Finansowy

Zamykasz konto? Wycisną z ciebie co się da…

18 marca
10:38 2010

Okazuje się, że banki nie tylko zarabiają na swoich klientach. Część z nich wyciska do reszty również tych, którzy chcą od nich uciec. Napisał do nas Janek zaskoczony opłatami wymaganymi by zamknąć konto. Okazuje się, że banki znalazły sobie całkiem niezłe źródło dochodu. Za zamknięcie konta możemy zapłacić nawet 100 zł!

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Banki żerują na niewiedzy
Codziennie ze wszystkich stron bombardowani jesteśmy tysiącem kuszących ofert bankowych. Darmowe konto, darmowe przelewy, darmowe wypłaty z bankomatu… Wydawać by się mogło, że wiemy na co zwracać uwagę, aby bank nie wzbogacił się kosztem naszej niewiedzy. Czy oby na pewno?

Zdziwienie alertowicza Janka
Zakładając konto osobiste, mało który klient banku czyta długie, szczegółowe tabele opłat i prowizji. Jednak warto zdać sobie sprawę, że zawarte tam informacje pozwolą nam uniknąć wielu rozczarowań w przyszłości. Janek napisał do nas, że nie mógł wyjść ze zdziwienia, kiedy zamykając konto w Getin Banku dowiedział się, że z jego konta pobrane zostanie 50 zł. W odpowiedzi na swoje protesty usłyszał, że nie minął jeszcze okres wypowiedzenia, który w tym banku trwa 12 miesięcy. Sprawdzamy na stronie Getin Banku tabelę opłat i prowizji. “Zamknięcie rachunku (w okresie 12 miesięcy od jego otwarcia) – 50 zł”. Wystaczyło poświęcić kilka minut.

Jak to wygląda w innych bankach?
Postanowiliśmy zbadać jak wygląda sprawa opłat za zamykanie kont w innych bankach w Polsce. Sprawdziliśmy wszystkie banki i zaskoczyło nas, że w niektórych z nich opłata za zamykanie konta wynosi nawet 100 zł. Poniżej w tabeli macie zestawienie bankow, które pobieraja opłaty za zamknięcie konta, wraz z opisem jakie to konta. Niestety okazuje się, że banków, które chcą zarobic na naszym odejściu powoli przybywa.

Nazwa banku

Okres od momentu założenia kiedy jest pobierana opłata

Opłata

Bank BPH SA

Czas promocji + 12 miesięcy po  promcji

50 zł konto promocyjne,

konto pozapromocją bez opłat

Bank Ochrony Środowiska SA

9 miesięcy

50 zł konto wyjątkowe, ekonto i konto student bez opłat

Bank Pocztowy SA

180 dni

30 zł

Bank Pekao SA

90 dni

35 zł

DZ Bank Polska SA

nieograniczony

50 zł (tylko konto firmowe)

Getin Bank SA

12 miesięcy

49,99 zł eGetin

99,99zł uniwersalne

Invest Bank SA

3 miesiące

30 zł

50 zł konto promocyjne w okresie trwania promocji

Nordea Bank Polska SA

30 dni

20 zł

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA

3 miesiace

konto Graffiti- brak

konto standardowe- 20 zł

konto złote- 40 zł

konto platinium 100 zł

Pamiętaj o dokładnym przeczytaniu umowy
Trzeba przyznać, że rozrzut cenowy jest dość duży. Czasem trudno znaleźć interesującą nas informację na stronie internetowej danego banku, jednak pamiętajmy, że do dyspozycji mamy również infolinię oraz osobisty kontakt z konsultantem. Bądźmy tym bardziej podejrzliwy, im bardziej bank eksponuje swoje darmowe usługi. Jak powszechnie wiadomo, nie jest to instytucja charytatywna i chętnie zarobi na czymś, na co na ogół nie zwracamy większej uwagi. Warto zwrócić uwagę na tę, wydawało by się, błahą kwestię zanim zdecydujemy się na dane konto. Bo, jak mówi przysłowie, grosz do grosza…

Co sądzicie o opłatach za zamknięcie konta? Czy to już nie jest przesada? A może to po prostu zwykłe zdzierstwo?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły