Alert Finansowy

Księgę wieczystą sprawdzisz w sieci

15 marca
10:01 2010

Prawdopodobnie od początku kwietnia ruszy internetowy system ksiąg wieczystych. Klienci mogą z ulgą odetchnąć i krzyknąć „Wreszcie!”, bo wcześniej musieli czekać miesiącami na wpis do księgi lub składać wnioski o odpis. Teraz wszystko będzie można załatwić w sieci bez formalności i stresów.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Księga wieczysta tradycyjna
Księga wieczysta określa stan prawny nieruchomości – kto ma jakie prawa wobec nieruchomości. Jest to zbiór aktów notarialnych, dokumentów, wpisów o hipotece, które razem przedstawiają „historię prawną” danego lokalu. Dzięki tym formalnościom księga wieczysta przedstawia rzeczywisty stan prawny nieruchomości. Pieczę nad prowadzeniem ksiąg sprawują specjalne oddziały przy sądach rejonowych.

Nowa Księga Wieczysta
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi pracę nad Nową Księgą Wieczystą już od 2006 roku, ale końca wciąż nie widać. Pierwotnie przewidywano, że system ruszy już w lutym br., ale termin ten przełożono na kwiecień. To był długi okres żmudnych prac – przepisywania treści wszystkich ksiąg i wprowadzania ich do internetowego rejestru. Niemniej cały proces uwieńczony jest szczytnym celem – usprawnienie postępowania dotyczącego ksiąg wieczystych. Obecnie trzeba czekać nawet kilka miesięcy na wpis do księgi wieczystej – skandal!

Kto na tym tracił, a teraz na tym zyska?
Przy takim stanie rzeczy, najbardziej dotknięci są kredytobiorcy. Wszyscy uwikłani w kredyt hipoteczny muszą płacić wysokie prowizje bankom (nawet do 2% całej wartości kredytu), dopóki nie pojawi się odpowiedni wpis prawa własności w księdze wieczystej. Banki doliczają tę kwotę do rat kredytu, a klienci słono płacą za przydługie biurokratyczne procedury. System elektronicznego dostępu do ksiąg uratuje ich przed horrendalnymi kosztami i pozwoli uniknąć zbędnych formalności. Każdy obywatel będzie mógł mieć wgląd do rejestru ksiąg bez konieczności składania wniosków, a nawet zakładania specjalnych kont. Wystarczy znajomość numeru księgi wieczystej. Do końca roku księgi on-line mają być dostępne dla każdego. Pozostaje tylko kwestia tego, czy system sprawdzi się w praktyce oraz czy jest odporny na wycieki danych osobowych.

Tabela opłat związanych z użytkowaniem ksiąg wieczystych:

USŁUGA

Opłaty sądowe

Koszt usługi netto

Odpis zwykły

30 zł

35 zł

Odpis zupełny

60 zł

35 zł

W ramach zamówienia Skan odpisu z księgi wieczystej do pliku pdf i przesłanie na adres e-mail

Wydruk treści księgi wieczystej plik pdf i przesłanie na adres e-mail

10 zł

Sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej przed pobraniem czy zgadza się właściciel, nr działki itp.

10 zł

Ustalenie numeru księgi wieczystej po migracji np. z Kw 4587 na Kw WA4M/00004787/7

10 zł

Złożenie wniosku o zmianę nazwiska w księdze wieczystej

60 zł

150 zł

Złożenie wniosku o aktualizację w księdze wieczystej

60 zł

150 zł

Złożenie wniosku o założenie księgi w wyniku zasiedzenia

260 zł

150 zł


mk


Co sądzicie o pomyśle udostępniania ksiąg wieczystych w sieci? Krok naprzód czy krok w tył?

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.


AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły