Alert Finansowy

ALERT NEWS: Podatek liniowy tylko do jutra!

19 stycznia
11:24 2010
To już ostatnia chwila na zmianę sposobu rozliczania podatku dochodowego na stałą stawkę 19 proc. Z tej formy rozliczania się mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zdążą do jutra złożyć stosowne oświadczenie w swoim Urzędzie Skarbowym.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Trzecia część dla fiskusa
Termin składania oświadczeń mija jutro, 20 stycznia 2010 r. i jeśli ktoś się spóźni będzie musiał zapłacić podatek według skali progresywnej, czyli im więcej zarobisz tym więcej zapłacisz. W tej chwili są dwie stawki podatku progresywnego – 18 proc. i 32 proc. Granicą pomiędzy nimi jest obecnie suma 85 528 zł dochodu w ciągu roku. Jeśli nie przekroczysz tej sumy to płacisz 18 proc. podatku. Gdy przekroczysz to niestety, ale będziesz musiał oddać fiskusowi niemal 1/3 dochodu.
Bez ulg
Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę formy podatku dobrze się zastanów. Wybierając podatek liniowy (19 proc.) tracisz bowiem prawa do wspólnego rozliczania się z małżonkiem, a jak łatwo obliczyć, im większa dysproporcja w dochodach między małżonkami, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Wybierając podatek liniowy tracisz także prawo do większości odliczeń od dochodu, w tym między innymi do:
  • Odliczenia kosztów Internetu
  • Odliczenia wydatków mieszkaniowych
  • Odliczenia wydatków na inwestycje mieszkaniową
  • Odliczenia kosztów rehabilitacyjnych

Komu opłaca się podatek liniowy?

Na pewno opłacać się może tym, którzy mogą przekroczyć podatkowy próg 32 proc. Tym samym wszyscy ci, którzy wiedza na pewno, że nie osiągną 85 528 zł dochodu, nie powinni być podatkiem liniowym zainteresowani. Z 19 proc. podatku mogą skorzystać prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej. Nie mogą go wybrać pracownicy, zleceniobiorcy, rolnicy, wynajmujący czy twórcy. Ci którzy chcą zdecydować się na podatek liniowy muszą pamiętać, że w tej sytuacji tracą znaczne ulgi podatkowe. W takim wypadku, lepiej wcześniej obliczyć, co nam się lepiej opłaca.
Inni też muszą
Oświadczenia dotyczącego stosowania tzw. podatku liniowego nie muszą składać przedsiębiorcy, którzy chcą z niego korzystać w 2010 r., a stosowali go już w 2009 r. Natomiast ci, którzy chcieliby z takiego podatku zrezygnować również muszą do 20 stycznia zawiadomić o tym Urząd Skarbowy.

Jaką formę opodatkowania preferujesz? A może znasz sposób na niepłacenie podatków?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły