Alert Finansowy

Masz kredyt we frankach? Szykuj się na podwyżki!

24 marca
05:23 2010

Nadchodzą gorsze czasy dla tych, którzy wzięli kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Wszystko wskazuje na to, że tę walutę czeka umocnienie, a w perspektywie także podniesienie stóp procentowych przez centralny bank Szwajcarii. W wysłanym do nas alercie ostrzega przed tym Marek.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Szwajcarzy zapowiadają podwyżki…
Jeden z naszych użytkowników – Marek – zaalarmował nas w swoim alercie: „Jean-Pierre Danthine stwierdził, że bank Szwajcarii nie może w nieskończoność utrzymywać niskich kosztów pożyczek (stopy procentowe) ani dłużej skupować obcych walut. Po tej wypowiedzi umacnia się frank szwajcarski”. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sytuacji kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim.

…ale dopiero pod koniec roku
Choć na ostatnim posiedzeniu rada Narodowego Banku Szwajcarskiego nie podniosła poziomu stóp procentowych (które notabene są na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc.) to wyraźnie zasygnalizowała konieczność ich podwyżek w najbliższym czasie. Według analityków do pierwszej podwyżki może dojść w IV kwartale 2010 r. . Oczekuje się, że wówczas SNB podniesie koszt pieniądza o 25 punktów bazowych do 0,5 proc.

Rekordowo niskie stopy
Troska banku centralnego bierze się z wyjątkowości obecnej sytuacji. Szwajcarski bank centralny przypomina, że obecne stopy procentowe utrzymywane są na rekordowo niskim poziomie (LIBOR dla franka szwajcarskiego spadł do 0,25 proc.), ale nie będzie trwało to wiecznie. Dlatego – zdaniem banku centralnego – należy szczególnie ostrożnie podchodzić zarówno do oceniania perspektyw przyszłych rat kredytów hipotecznych, jak i wymaganego wkładu własnego.

Nawet 1 mln osób odczuje podwyżki
A jaki to będzie mieć wpływ na kredyty w Polsce? Jak mówi Emil Szweda z Open Finance, kredyty we frankach już od pewnego czasu są coraz mniej popularne. Analityk przyznaje jednak, że ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe i umocnienie złotego w ostatnim czasie, raty tych kredytów są niższe niż kiedykolwiek wcześniej i zapewne przez dłuższy czas (co najmniej kilka miesięcy) ta korzystna sytuacja nie zmieni się. Ile osób ma dziś kredyt we frankach? Eksperci mówią że nie mniej niż 500 tys. choć można spotkać się też z opinią, że jest to 1 mln osób. Jeśli wy też macie kredyt we franku radzimy powoli przygotowywać się na większe raty. Podniesienie stóp procentowych w Szwajcarii jest bardzo prawdopodobne, a to plus umocnienie franka znacząco może wpłynąć na wysokość rat.

Łukasz Wiejak, analityk Gold Finance

W chwili obecnej stawka stopy LIBOR 3M dla CHF, która jest podstawą do ustalania oprocentowania w przypadku większości kredytów hipotecznych udzielonych w CHF, wynosi 0,25 proc. Dla porównania, 15 października 2008 r., czyli przed wybuchem kryzysu finansowego, stawka ta wynosiła 3,1 proc. Poniższa symulacja pokazuje wpływ podwyżki stopy procentowej dla CHF o 0,25 proc. i 0,50 proc. dla kredytu w wysokości 300 tys. PLN. Symulacja przeprowadzona jest dla dwóch kredytów – jednego „starego”, zaciągniętego przed kryzysem z marżą 1 proc. i „nowego”, zaciągniętego po kryzysie, czyli po podwyżce marż, z marżą 2,9 proc.

Kredyt na 300 tys. PLN, oprocentowanie na dzisiaj 1,25 proc., rata 940 PLN. Po podwyżce stóp 0,25 proc. – oprocentowanie 1,50 proc., rata 973 PLN, wzrost raty o 33 PLN. Po podwyżce  stóp o 0,50 proc. – oprocentowanie 1,75 proc., rata 1008 PLN, wzrost raty o 68 PLN.

  Kredyt na 300 tys. PLN, oprocentowanie na dzisiaj 3,15 proc., rata 1212 PLN. Po podwyżce stóp o 0,25 proc. – oprocentowanie 3,40 proc., rata 1251, wzrost o 39 PLN. Po podwyżce stóp o 0,50 proc. – oprocentowanie 3,65 proc., rata 1290 PLN, wzrost o 78 PLN.


   Macie kredyt we frankach szwajcarskich? Jesteście przygotowani na podwyżkę comiesięcznych rat?

   Podzielcie się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

   AlertFinansowy.pl

   Podobne artykuły