Kredyty i pożyczki gotówkowe można przeznaczyć na dowolny cel – instytucje finansowe nie wymagają zazwyczaj deklaracji ani rozliczenia z przyznanych środków. Innym produktem są jednak kredyty sprecyzowane, na przykład kredyt hipoteczny (na zakup mieszkania) lub samochodowy. W tym przypadku bank wymaga dokumentów potwierdzających zakup określonego towaru.
Kredyty gotówkowe na dowolny cel
Kredyt gotówkowy zaciągnięty w banku można przeznaczyć na wybrany cel. Instytucje finansowe nie wymagają deklaracji, na co zostaną wydane pożyczone pieniądze. Nie trzeba także rozliczać się z celów ani eksploatacji pozyskanych środków. Pieniądze można wydać w dowolny sposób, na przykład na wakacje, remont mieszkania, zakup sprzętu RTV lub AGD. W celu uzyskania takiego kredytu należy przedstawić bankowi wysokość swoich dochodów, najlepiej w postaci zaświadczenia od pracodawcy lub wyciągu z konta. Dopiero po weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy bank ustala warunki kredytowania. Oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi najczęściej od 8 do 20% w skali roku.
Pożyczki gotówkowe – czym się różnią od kredytów?
Pożyczka gotówkowa to produkt łatwiej dostępny od kredytu. Jest tak dlatego, ponieważ pożyczki może udzielić nie tylko bank, ale dowolna firma lub osoba fizyczna. Proces weryfikacji jest krótszy i mniej dokładny niż w przypadku kredytu w instytucji bankowej. Pozyskane pieniądze również można przeznaczyć na dowolny cel, w tym nawet na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Wadą pożyczek gotówkowych w firmach pozabankowych jest ich wysokie oprocentowanie – RRSO (rzeczywista realna stopa oprocentowania) może sięgać nawet 300%.
Kredyty sprecyzowane
Oprócz zwykłych kredytów gotówkowych na rynku dostępne są także kredyty sprecyzowane. Najpopularniejsze z nich to kredyt hipoteczny i samochodowy. Pieniądze można uzyskać także na inne, ściśle określone cele – na przykład na zakup sprzętu elektronicznego lub biżuterii. Starając się o kredyt sprecyzowany, klient musi udokumentować, że pieniądze zostaną wydane zgodnie z przeznaczeniem. W tym celu bank prosi o przedstawienie umowy kupna-sprzedaży (także umowy przedwstępnej), faktury lub rachunku. Przyznane środki nie trafiają zwykle na konto kredytobiorcy, a bezpośrednio do sprzedawcy. Zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu jest towar kupiony przez klienta za pieniądze pożyczone z banku. Dzięki temu, instytucja może zaoferować kredytobiorcy korzystniejsze warunki i niższe oprocentowanie na poziomie 6-15%.