Alert Finansowy

Nie zawsze możesz zwrócić

30 grudnia
06:53 2009

Zazwyczaj bardzo cieszymy się ze świątecznych prezentów. Zdarza się też tak, że wyglądają na ładne i przydatne, jednak później bardzo rozczarowują i nie bardzo wiadomo co z nimi zrobić. Jedną z rozczarowanych osób jest Marek: “Dostałem pod choinkę fajny prezent – laptopa. Cieszyłem się bardzo, ale po uruchomieniu okazało się, że wcale taki fajny już nie jest. Ma mało pamięci i dysk też nie jest specjalnie pojemny. Czy mogę go zwrócić i zażądać oddania pieniędzy? Mam oczywiście dowód zakupu.”

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Często się zdarza, że świąteczne prezenty okazują się zupełnie nie trafione lub nieprzydatne. Z tego powodu, po świętach, wiele osób ma ochotę je oddać i dostać zwrot pieniędzy.

W takich sytuacjach istotne jest, czy sklep w którym dokonano zakupu ma w swoim regulaminie zapis mówiący o zwrocie towaru na życzenie klienta. W związku z dużą konkurencją na rynku niektóre sklepy deklarują, że towar można oddać w ciągu np. 7, 10 czy 14 dni od daty zakupu.

Trzeba pamiętać, że prawo nie umożliwia jednostronnego zerwania umowy. Dlatego zakładając, że laptop jest sprawny, a w regulaminie sklepu nie ma informacji o zwrocie towaru na życzenie klienta, jego oddanie nie będzie możliwe.

Jednak nie wolno się poddawać i warto spróbować innego rozwiązania. Proponujemy małe negocjacje ze sprzedawcą. Jeśli będzie nieugięty i nie zechce oddać pieniędzy, można zaproponować np. zakup innego bardziej odpowiadającego nam towaru w tej samej cenie.

Inaczej wygląda sytuacja jeśli komputer został kupiony w sklepie internetowym. W takim przypadku można zrezygnować z laptopa w ciągu 10 dni od momentu dostarczenia przesyłki. Jeśli sprzedawca nie poinformował cię o tym prawie na piśmie, termin ten zostaje wydłużony do 3 miesięcy.

Kupowanie w sklepach internetowych ma też inną ważną zaletę. W ogromnej ilości przypadków, towary sprzedawane przez internet są znacznie tańsze niż w tradycyjnych sklepach, nawet po doliczeniu kosztów przesyłki. Warto o tym pamiętać przy okazji następnych zakupów.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły