Alert Finansowy

Nie zbijesz Kokosów na Monetto

25 stycznia
14:02 2010

Gdy dwa lata temu pojawiły się pierwsze polskie internetowe serwisy pożyczkowe, wszyscy wieścili rewolucję. Realna alternatywa dla banków? To, co pierwotnie wydawało się świetnym pomysłem, okazało się niewypałem. Portal Monetto.pl właśnie ogłosił zawieszenie działalności wraz z końcem lutego. Dlaczego?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


Jest ryzyko, jest zabawa

Idea pożyczek społecznościowych (social lending) z założenia miała stanowić konkurencję dla wysokooprocentowanych pożyczek bankowych. Nikt inny nie oferował tak korzystnych warunków – prowizja rzędu 0,5-1% dla serwisu pożyczkowego, brak sformalizowanej umowy i wymogu licznych zabezpieczeń. Nic dziwnego, że internauci rzucili się na serwisy pożyczkowe niczym wygłodniałe sępy. Z jednej strony pożyczkobiorcy bez zdolności kredytowej, z drugiej strony zachłanni inwestorzy, bo przecież maksymalne oprocentowanie 22% to dla nich nie lada gratka. W szczytowym momencie łączne obroty największych portali (Monetto, Kokos, Finansowo i Smava) sięgały nawet 50 mln złotych.

(Nie)bezpieczeństwo?
Serwisy pożyczek społecznościowych borykają się z poważnym problemem budowania wiarygodności i są narażone na liczne oszustwa. Klienci poddawani są wielu procedurom bezpieczeństwa, ale ryzyko wciąż jest stosunkowo wysokie. Portal Monetto szczycił się swoim 8-stopniowym systemem zabezpieczeń opartym o weryfikację tożsamości i wiarygodności finansowej w Krajowym Rejestrze Długów, InfoMonitorze i czarnych listach dłużnikach. Dziś jako pierwszy zamyka swe podwoje, dlatego można zastanawiać się nad wątpliwą przyszłością e-pożyczek.

Upadek
Wymowna kampania reklamowa Monetto „Banki mogą cię pocałować” niefortunnie obróciła się przeciwko jej autorom. Klienci nie muszą się obawiać, bo wszystkie pożyczki pozostają w mocy prawnej i muszą zostać zwrócone pożyczkodawcom. Monetto zwija manatki i w ten sposób na rynku pozostały już tylko trzy portale – Kokos, Finansowo oraz niemiecka Smava. Jak długo są w stanie jeszcze pociągnąć? Czy podzielą los plajtującej konkurencji?

Co sądzisz o pożyczkach społecznościowych?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły