Alert Finansowy

Nieskuteczna ochrona przed Belką

05 listopada
14:05 2009

“Wróciłem niedawno z Anglii i chciałem odłożyć zarobione pieniądze na dobrej lokacie. Otworzyłem konto w Alior Banku zachęcony reklamą lokaty nocnej gwarantującą ochronę przed podatkami. Jednak okazało się, że podatek zapłaciłem, i to aż 19 procent. Czuję się oszukany, a bank mówi, że wszystko jest w porządku. Reklama banku kłamie?” – napisał do nas Mariusz.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Przykra sprawa, ale jeśli twoje oszczędności przekroczyły próg kilkudziesięciu tysięcy złotych to możliwe, że bank nie jest niczemu winny.

Jeśli na koncie w Alior Banku miałeś nie więcej niż 34 426 zł i zdeponowałeś na lokacie nocnej połowę środków z konta, to od zysków z lokaty nie jest pobierany podatek od zysków kapitałowych.

Wydaje nam się, że trzymałeś na koncie znacznie więcej niż 34 tys. zł i stąd wzięły się problemy. Każdej nocy połowa środków z konta zarabia 5% rocznie. Jeśli dzienne odsetki nie przekroczą 2,49 zł, bank nie odejmie 19-procentowego podatku Belki. W tym przypadku widocznie przekroczyły.

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, podstawę opodatkowania zaokrąglamy do pełnej złotówki. Jeśli końcówka kwoty nie przekracza 49 groszy zaokrąglamy ją w “dół”, a jeśli wynosi minimum 50 groszy wtedy zaokrąglamy kwotę w “górę”.

Zobacz jak to wygląda w praktyce.

Dzienne odsetki wynoszą 2,49 zł więc zaokrąglamy je do 2 zł. Teraz od 2 złotych naliczamy 19 procent podatku. Nasz wynik to 0,38 zł podatku. Jeśli zaokrąglimy 0,38 zł do pełnej złotówki (czyli w dół, bo kwota nie przekracza 49 groszy) to nie zapłacimy podatku! Nasz podatek wynosi 0 zł!

Gdyby jednak nasze codzienne odsetki wynosiły tylko o grosz więcej (2,50 zł) już nie mielibyśmy się z czego cieszyć. 2,50 zł zaokrąglamy do 3 zł. 19 proc. podatku to 0,57 zł, które zaokrąglamy do 1 zł. Po odliczeniu złotówki podatku zostaje 1,5 zł czyli zapłaciłeś aż 40 procent podatku!

Pamiętaj, następnym razem dokładnie sprawdź lokatę i upewnij się czy jest ona na pewno zwolniona z podatku Belki.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły