Alert Finansowy

Podwyżki w 2011. Sprawdź co zdrożeje!

19 listopada
12:28 2010

W 2011 roku czeka nas kilka podwyżek. Większość z nich związana jest ze zmianą stawek VAT. Od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Opodatkowując konsumpcję rząd szuka oszczędności. Podwyżka ma obowiązywać przez 3 lata.

W związku z tym w przyszłym roku możemy się spodziewać podwyżek cen:

  • żywności,
  • książek,
  • czasopism specjalistycznych,
  • paliw,
  • papierosów,
  • zabawek i towarów dla dzieci,
  • prądu oraz gazu,
  • wody, ogrzewania.

Choć minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że wzrost cen żywności nie powinien przekraczać 4 %, eksperci widzą to inaczej. Ich zdaniem ceny produktów spożywczych w nowym roku mogą wzrosnąć nawet o 15 % procent. Zwłaszcza, że w przyszłym roku plony będą mniejsze. Związane jest to między innymi z tegorocznymi powodziami. Biorąc pod uwagę, jak podaje TNS OBOP, że wydatki na żywność stanowią około 40 procent domowego budżetu, podwyżkę odczuje każdy.

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Skontaktuj się z doradcą Expander – okres kredytowania do 50 lat, do 110% inwestycji!

Poza tym, że jedzenie w 2011 roku zdrożeje, trzeba będzie zapłacić więcej również za książki czy usługi budowlane. Jeśli do tego doliczyć wyższą cenę pieluszek dla dzieci, ceny za media oraz benzynę może się okazać, że w przyszłym roku trzeba będzie rozważniej planować wszelkiego rodzaju wydatki.
Choć z założenia VAT jest podatkiem neutralnym dla przedsiębiorstw, zmiana podatku VAT uderzy przede wszystkim w małe firmy. Czyli w te, w których budżet firmowy bardzo często jest zarazem budżetem rodzinnym. Poza ogólnymi podwyżkami cen w 2011 roku przedsiębiorcy będą musieli przygotować się również na wydatki związane ze sprzętem technicznym. Sprawa dotyczy przede wszystkim sprzedawców, którzy muszą pamiętać o zmianach ustawień w kasach fiskalnych oraz o zaktualizowaniu systemów fakturujących. Za serwis oraz nowe programy zapłacą sami.

Czy uważasz, że wzrost cen w nowym roku będzie odczuwalny dla każdego?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły