Alert Finansowy

Pozyczkaprywatna.pl – kolejni oszuści?

18 marca
15:29 2010

Pożyczki społecznościowe są bardzo gorącym i kontrowersyjnym tematem. Co do prawdy, kilka portali wyrobiło sobie już markę na rynku – Kokos, Finansowo oraz Smava rozwijają się intensywnie w swojej niszy. A co z całą rzeszą pomniejszych serwisów oferujących pożyczki prywatne? Wielu klientów wpadło już w sidła trefnych pożyczkodawców, w tym Krzysztof R., który zgłosił do nas nadużycia jednej z firm.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Bez BIK-u i KRD?
Fala niezadowolenia przelewa się przez Internet. Oburzeni klienci bombardują fora internetowe i ostrzegają przed nieuczciwymi praktykami małych serwisów. Kto znalazł się na celowniku? Macmir, PKF Skarbiec oraz pozyczkaprywatna.pl przodują w tym niechlubnym procederze, ale przyciągają klientów magicznym hasłami typu „pożyczka bez BIK i KRD” lub „bez zaświadczeń i poręczycieli”.

Krzysztof R. napisał: – Pilnie potrzebowałem pieniędzy. W banku takie procedury zajęłyby mnóstwo czasu, a nie mam zbyt dobrej historii kredytowej. Znalazłem w internecie ogłoszenie firmy pozyczkaprywatna.pl, wysłałem smsa i czekałem kilka dni na odpowiedź. Wysłałem następnego – znowu nic. Starałem się kontaktować mailowo – brak reakcji. Wreszcie po dwóch tygodniach dostałem od nich negatywną odpowiedź bez uzasadnienia, ale z dopiskiem, że wciąż mogę się starać u nich o pożyczkę. Ewidentnie szukają frajerów, którzy będą ich finansować smsami. Uważajcie na tę bandę oszustów!

www.pozyczkaprywatna.pl
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie – firma powstała w 2007 roku i udziela pożyczek dosłownie wszystkim, nie wymagając nawet zaświadczenia o zatrudnieniu. Formularz wypełniamy w sieci i na jego podstawie firma ocenia naszą zdolność kredytową. Pożyczka jest finansowana przez prywatnych inwestorów, a jedynym jej zabezpieczeniem jest weksel. Kwota pożyczki waha się od 5000 do 50000 zł (dla stałych klientów).

Tyle gwoli wprowadzenia, a teraz same pikantne szczegóły. Już sam fakt, że firma nie pobiera jakichkolwiek ukrytych opłat lub prowizji zarówno przed jak i po podpisaniu umowy, wydaje się podejrzany. Pożyczkę można spłacać w 96 ratach! Oprocentowanie w skali roku wynosi bagatela 25%, co w świetle polskiego prawa jest nielegalne. Zgodnie z polskim ustawodawstwem odsetki nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, czyli 4 x 5% = 20%. Problem polega na tym, że spółka, która jest właścicielem serwisu ATM Finance Group zarejestrowana jest w Czechach.

Jak wygląda cała procedura?
Jakikolwiek kontakt z firmą uwarunkowany jest wysłaniem wiadomości sms za 19 zł, aby uzyskać kod zapewniający zainteresowanie “pożyczkobiorcą” ze strony firmy. Jeżeli serwis zainteresuje się nami, to składamy odpowiedni wniosek, który następnie może być rozpatrywany nawet przez 40 dni. Po czym jesteśmy informowani o jego negatywnym rozpatrzeniu. Serwis oczywiście nie udziela informacji o przyczynach odmowy przyznania pożyczki. Tym samym firma legalnie nabija sobie kabzę na sms-ach, żerując na naiwnych internautach. Serwis „szczyci się” trzyletnią działalność, natomiast warto jeszcze zwrócić uwagę na taki drobny szczegół:

DOMENA: pozyczkaprywatna.pl 
id abonenta: hmns399260 (osoba fizyczna)
serwery nazw: ns2.yy1.pl. ns1.yy1.pl.
utworzona: 2009.04.28 16:17:13
ostatnia modyfikacja: 2009.04.28 16:21:12

ABONENT: dane niedostępne

Przestroga

Podobny proceder prowadziły lub prowadzą firmy MacMir, PKF Skarbiec oraz PDG-i. Ta ostatnia zwinęła manatki, a jej adres internetowy automatycznie przenosi na stronę forum portalu gazeta.pl. Policja prowadzi liczne śledztwa, bo poszkodowani klienci chcą dochodzić swoich praw. Prosta nauczka na przyszłość –nie wierzyć w chwytliwe bon moty i nie wpłacać pieniędzy przed uruchomieniem pożyczki.

mk

Wpadłeś w sidła oszustów? Zaciągnąłeś wysoko oprocentowaną pożyczkę?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły