Alert Finansowy

Przelew zagraniczny – gdzie najtaniej?

13 stycznia
13:57 2010

Coraz więcej Polaków robi zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub serwisach aukcyjnych. Przelew zagraniczny lub walutowy to nie błahostka. Jeśli nie chcecie przepłacać lub po prostu nie wiecie jak dokonać takiej płatności, to przybywamy z odsieczą. Prezentujemy mini-poradnik wraz z słownikiem pojęć dotyczącym przelewów zagranicznych.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


Który bank najtańszy?
Każdy bank posiada indywidualną tabelę taryf i opłat dotyczącą płatności międzynarodowych. Prowizja uzależniona jest zazwyczaj od kwoty, którą przelewamy. Oto najbardziej konkurencyjne oferty na rynku:
  1. Konto24 walutowe (euro, dolar lub funt) w BZ WBK. Darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku. Zlecenie przelewu wynosi zaledwie 0,2% kwoty transakcji (min 9,50 zł, max 180 zł). Poza tym, wszelkie zagraniczne zakupy internetowe wykonywane są bez przewalutowania. Dodatkową korzyścią dla osób pracujących w strefie euro jest możliwość bezpośredniego przelewania zarobków na to konto.
  2. Bank ING oferuje transfery zagraniczne za 5 zł, ale tylko i wyłącznie w strefie euro, niezależnie od wysokości przelewu.
  3. Bank Citi Handlowy – przelewy online od 0 do 5 zł, w zależności od posiadanego konta.
  4. Konto eMax walutowy (euro, dolar, funt i frank szwajcarski) w mBanku – darmowe otwarcie i prowadzenie rachunku. Przelew SWIFT – 0,25% kwoty przelewu (min 20 zł, max 200 zł). Przelew SEPA za 5 zł.
O czym warto pamiętać?
– Banki często naliczają dodatkowe opłaty, jeżeli zapomnicie podać numeru rachunku odbiorcy w formacie IBAN lub kodu SWIFT jego banku w danych przelewu.
– Czas realizacji transferu zagranicznego może trwać nawet dwa lub trzy dni. Bądźcie cierpliwi!
– Przelew bankowy to nie zawsze najtańsza lub najszybsza forma płatności. Bardzo korzystne warunki oferują również serwisy wirtualnej płatności typu PayPal.

Słownik pojęć
Oto kilka terminów, których znajomość jest niezbędna przy realizacji płatności zagranicznych:

Przelew SWIFT – przelewy wykonywane w międzynarodowym systemie łączności bankowej SWIFT. Dzięki temu nasze konto jest „uznawane” przez banki zagraniczne.
Przelew SEPA – przelew wykonywany w euro w ramach systemu SEPA obejmującego wszystkie kraje UE, Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
Kod BIC – kod banku stosowany w obrocie międzynarodowym SWIFT.
IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego.
Data waluty SPOT – tzw. dwudniowa data waluty, zazwyczaj przelew rozliczany jest wg kursu waluty z dnia następującego po dniu zleceniu przelewu.
BEN – forma rozliczenia operacji, w której cały koszt przelewu pokrywa odbiorca.
OUR – forma rozliczenia operacji, w której cały koszt przelewu pokrywa zleceniodawca.
SHA – forma rozliczenia operacji, w której koszty transakcji dzielone są między zleceniodawcę a odbiorcę. Nadawca przelewu pokrywa prowizję banku oraz koszt obrotu SWIFT-owego, natomiast odbiorca opłaca koszty pośredników i swojego banku.

Jakie są Twoje doświadczenia związane z przelewami zagranicznymi? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły