Alert Finansowy

Ściąga dla podatników – nie przegap terminów!

07 stycznia
15:30 2010

Nie ma nic bardziej pewnego na tym świecie niż śmierć i podatki. Jako, że wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń podatkowych, chcielibyśmy wam przybliżyć, jakie zmiany w tej kwestii czekają podatników w tym roku. Od 1 stycznia działa już system służący do wysyłania rozliczeń przez Internet. Przy okazji pragniemy przypomnieć o terminach składania poszczególnych wniosków.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Najistotniejsze zmiany w tegorocznych rozliczeniach podatku dochodowego:

1) Osoby prowadzące firmy mają możliwość rozliczania się za pośrednictwem komputera, nawet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ministerstwo Finansów rozszerzyło w tym roku gamę formularzy uprawnionych do rozliczeń internetowych. Poza PIT 37 są to:

  • PIT 36 – dla przedsiębiorców i osób uzyskujących dochody z zagranicy
  • PIT 36L – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które wybrały 19 % stawkę liniową
  • PIT 38 – dla inwestorów giełdowych
  • PIT 39 – nowy formularz, dla osób rozliczających się z dochodów ze sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009 roku, dotyczy zarówno płatników jak i osób, chcących skorzystać z ulgi mieszkaniowej

Formularze można składać na stronie www.e-deklaracje.gov.pl

2) PIT 40 może rozliczyć pracodawca, jeżeli do 8 stycznia przedstawi mu się odpowiednie oświadczenie na formularzu PIT 12. Taką możliwość mają wszyscy podatnicy, którzy uzyskali dochody tylko z jednego źródła. Poza tym, pracodawca nie może uwzględnić w deklaracji żadnych ulg ani odliczeń, oprócz ustawowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wszyscy podatnicy, chcący skorzystać z ulg (prorodzinna, internetowa, darowizny), będą musieli osobiście rozliczyć się z fiskusem.

Najważniejsze daty związane z rozliczeniami podatkowymi w roku 2009:

  • do 20 stycznia – podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą zmienić formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Brak zmiany oznacza opodatkowanie na zasadach dotychczasowych.
  • do 1 lutego – rozliczenie PIT 28 – podatnicy ryczałtu ewidencjonowanego i PIT 16A – deklaracja o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej.
  • do 1 marca – pracodawcy (płatnika) muszą przedstawić podatnikom i fiskusowi roczne rozliczenie podatku za pracowników PIT 40. Ponadto, pracodawca zobowiązany jest przesłać podatnikom i odpowiednim urzędom skarbowym formularzy PIT 11 o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach.
  • do 30 kwietnia – najważniejszy termin dla wszystkich podatników. Składanie zeznań podatkowych PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39.

Co sądzisz o zmianach w podatkach?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły