Alert Finansowy

Tankuj sprawdzone

08 grudnia
11:50 2009

„Tankuję zawsze na tej samej stacji benzynowej. Jednak przed Dniem Zmarłych, skuszony niższą ceną, zatankowałem benzynę na stacji Lotus w Częstochowie. Następnego dnia miałem problemy z odpaleniem auta. Później okazało się, że zużycie paliwa sięgnęło aż 8l/100km! Normalnie mój samochód pali w granicach 6 maksymalnie 7 litrów. Jeździłem spokojnie bez szaleństw, tak samo jak zazwyczaj, więc pomyślałem, że coś niedobrego dzieje się z silnikiem.

Natomiast mój kolega twierdził, że to może być wina złej benzyny. Dlatego przed wizytą w warsztacie zatankowałem ponownie na sprawdzonej już wcześniej znanej mi stacji. Po przejechaniu kolejnych 500 km spalanie wróciło do normy. Uważajcie na tą stację, jakość paliwa jest taka jak cena – niska!” – zaalarmował nas Alek.

Zweryfikowaliśmy informacje zgłoszone przez naszego użytkownika. Okazało się, że kontrola jakości benzyny sprzedawanej na tej stacji, przeprowadzona we wrześniu i październiku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzeczywiście wykazała nieprawidłowości. W przypadku stacji Lotus okazało się, że niespełnione zostały wymagania odnośnie składu frakcyjnego, co może prowadzić do problemów z uruchomieniem silnika, niebezpieczeństwa zaburzenia pracy, a nawet nagłego unieruchomienia silnika. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że w opisanym przypadku, paliwo też był “chrzczone”.

Jeśli podejrzewasz, że kupowana przez ciebie benzyna jest złej jakości, możesz sprawdzić, czy na danej stacji benzynowej została przeprowadzona kontrola. Na stronie internetowej UOKiK-u dostępna jest lista stacji, z których paliwo zostało przebadane.

Jeśli twojej stacji nie ma na liście, zgłoś swoje podejrzenia wypełniając specjalny formularz dostępny na stronie internetowej UOKiK-u. Ponad połowa nieprawidłowości jest wykrywana właśnie na stacjach benzynowych zgłoszonych przez klientów.

Z opublikowanego przez UOKiK raportu dotyczącego ubiegłego roku wynika, że jakość paliw w stosunku do roku 2007 nieznacznie się pogorszyła – 4,2% przebadanych próbek nie spełniało norm (rok wcześniej było to 1,7%). W 2004 roku, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono kontrolę było to ponad 10%.

Wybierając, gdzie zatankujesz paliwo, zminimalizuj ryzyko, że będzie to wyrób paliwopodobny. Tankowanie paliwa złej jakości ma negatywny wpływ na silnik samochodu. Najlepiej korzystać ze stałej, sprawdzonej stacji i nie dać się skusić na obniżone, promocyjne ceny u nieznanej konkurencji.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły