Alert Finansowy

Wkrótce zapłacisz telefonem zamiast kartą

28 kwietnia
14:25 2010

Wprowadzenie kart zbliżeniowych było dużym krokiem w kierunku ułatwienia płatności konsumentom. Nadeszła pora na prawdziwą rewolucję – płatności wykonywane za pomocą telefonu. To owoc współpracy trzech potężnych marek: Visa, Plus oraz Banku BZ WBK. Trwają już prace nad wdrożeniem aplikacji zbliżeniowej, dzięki której karta płatnicza będzie zbędna, albowiem jej rolę przejmie telefon komórkowy. Jak będzie działała ta nowa technologia?
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Kto skorzysta?
W pierwszej kolejności z technicznej nowinki skorzystają młodzi klienci BZ WBK – posiadacze konta<30 z kartą Visa Electron<30 payWave. Aplikacja Visa mobile zostanie umieszczona na kartach SIM w telefonach Samsung Avila w sieci Plus, które zostaną zaoferowane wybranym klientom banku – ale tylko we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Pierwsza partia telefonów trafi do wybrańców już w maju. Samsung Avila jest na razie jedynym aparatem, który spełnia wymogi płatności zbliżeniowych.

Jak to funkcjonuje?
Limit pojedynczej płatności jest ograniczony, podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych – 50 zł. Cała operacja polega jedynie na zbliżeniu telefonu do czytnika. Płatności będzie można dokonywać we wszystkich punktach oznaczonych symbolem akceptacji Visa payWave. W Polsce takie transakcje można realizować już w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald’s czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć kilkanaście tysięcy, a liczba kart Visa payWave wzrośnie do 2 mln – wydanych przez 8 banków członkowskich Visa Europe.

Co dalej?
– Podstawą do oferowania bardziej zaawansowanych i bezpiecznych usług płatniczych jest technologia mikroprocesorowa w standardzie EMV, która umożliwiła intensywny rozwój w Polsce płatności zbliżeniowych realizowanych za pomocą karty z funkcjonalnością Visa payWave. Następnym etapem są płatności zbliżeniowe dokonywane z użyciem telefonu komorkowego, a w przyszłości używanie komórki do płatności zdalnych (zakupy w sieci) i person-to-person (P2P) – zapowiada Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. – Działania te są częścią strategii Visa Europe w Polsce, której głównym celem jest rozwój obrotu bezgotówkowego, również w segmencie płatności o niskiej wartości – dodaje.

Nasz komentarz
Bank BZ WBK wyrósł na lidera wśród nowych technologii w sektorze bankowym. Jako pierwszy dwa lata temu wprowadził karty zbliżeniowe, a teraz posuwa się jeszcze dalej. Niewątpliwą wadą całego systemu jest niska kwota maksymalna transakcji. Telefon w roli instrumentu płatniczego sprawdzi się tylko przy skromnych zakupach – w kioskach, sklepach osiedlowych, restauracjach sieciowych (Mc Donald’s), a nawet w taksówkach (karta MasterCard PayPass w sieci Wawa Taxi). Dla klientów to dodatkowa wygoda, bo nie muszą nosić kolejnego kawałka plastiku w portfelu. Wystarczy telefon, z którym nigdy się nie rozstajemy. 

Co sądzisz o możliwości płacenia telefonem? Czy Polacy chętnie skorzystają z takiej nowinki technicznej?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły