Alert Finansowy

Wreszcie! Play, Era i Orange przywołane do porządku

17 marca
15:26 2010

Pod koniec kwietnia zeszłego roku UOKiK złożył trzy pozwy do sądu dotyczące operatorów sieci komórkowych: Era, Orange i Play. Dzisiaj pojawił się wyrok w tej sprawie. SOKiK (Sąd Ochrony Konsumenta i Konkurencji) orzekł, że zaskarżone klauzule stosowane w umowach są nielegalne. Operatorzy nie chcą zastosować się do wyroku i zapowiedzieli złożenie apelacji.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Oskarżenie
Przypomnijmy. W pozwach złożonych przez UOKiK znalazły się aż 24 klauzule. Urząd zakwestionował niedozwolone praktyki dotyczące m.in. wyłączania telefonów lub podwójnego pobierania opłat od abonentów, którzy nie płacą rachunków; skomplikowanych formalności w przypadku kradzieży lub zgubienia karty SIM. Sprawa ciągnęła się przez cały rok i wreszcie dzisiaj poznaliśmy pierwszy werdykt sądu.

Wyrok
Urząd antymonopolowy wydał orzeczenie tylko w dwóch kwestiach – odcinanie połączeń telefonicznych oraz podwójne kary pieniężne nakładane na spóźnialskich. W pierwszej sprawie UOKiK argumentuje swoje stanowisko, stwierdzając, że telefon komórkowy jest „dobrem cywilizacyjnym” i nie można pozbawiać klientów prawa do korzystania z niego. Szczególnie w sytuacji gdy konsument zalega z płatnością tylko za jedną z usług oferowanych przez operatora, a zostaje odcięty od wszystkich. Ponadto, zakwestionowano wysokie kary nakładane na klientów, ociągających się z regulacją rozliczeń. Operatorzy sieci stosują podwójny system kar pieniężnych – najpierw ustawowe odsetki, a na dodatek opłata za opóźnienia płatności rachunków. Jeżeli firmy nie wprowadzą odpowiednich zmian w umowach, to UOKiK może nałożyć na nie karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

Reakcja
Operatorzy nie zgadzają się z orzeczeniem sądu i będą się odwoływać od wyroku. Swoje stanowisko tłumaczą błędną interpretacją zapisów w umowach. Ponadto, zapowiadają wprowadzenie innych form karania nieuczciwych klientów – chcą wprowadzić kaucje na wypadek opóźnień w opłacaniu rachunków. Czy to wystarczy? Ciężko określić. Na chwilę obecną Play, Era i Orange mają gorszą zagwozdkę – jak postąpić, by wilk był syty, a owca cała.

Co sądzicie o wyroku wydanym przez UOKiK?

Podzielcie się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły