Alert Finansowy

Wszyscy chcą inwestować!

19 listopada
10:33 2009

Dostaliśmy alert: „Moi znajomi zaczęli grać na giełdzie. Niestety w ogóle nie znam się na giełdzie i nie jestem do niej przekonany. Ja też chciałbym zacząć jakoś inwestować pieniądze, ale myślę, że miesięcznie mógłbym w to włożyć ok. 100 zł. Może są jakieś inne sposoby pomnażania swoich pieniędzy?”


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Inwestowanie, a nie trzymanie w domu, oszczędności to bardzo dobry sposób ich pomnażania. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestowanie własnych, ciężko zarobionych pieniędzy, musisz postawić sobie pytanie: czy będziesz umiał pogodzić się z ewentualną stratą zainwestowanej gotówki? Straty mogą być znaczne, czasem niemal całkowite. Oczywiście wcale nie musisz ich stracić. Możesz ulokowac je bezpiecznie np. na lokacie w banku, ale wtedy raczej mniej zarobisz niz np. w funduszach akcji. Jeśli jednak jesteś na to przygotowany (albo przynajmniej tak ci się wydaje), to zaryzykuj mniejsze kwoty. Sto złotych wystarczy na początek. Choć taka kwota nie przyniesie „złotych gór”, które pewnie każdemu się marzą, gdy myśli o inwestowaniu.

Co masz do wyboru?

– konto oszczędnościowe i lokatę w banku

– fundusz inwestycyjny pieniężny lub obligacyjny

– fundusz inwestycyjny stabilnego wzrostu lub zrównoważony

– fundusz akcyjny

– giełda papierów wartościowych

Zarówno konto oszczędnościowe, lokata w banku, jak i fundusz pieniężny nie służą do znacznego pomnażania oszczędności. Zysk bowiem nie jest duży, kilka procent. Lokata jest czasowa, ale nie można wycofać pieniędzy wcześniej, chyba że nie chcesz otrzymać zarobionej gotówki. Fundusz pieniężny jest korzystniejszy, bo możesz w każdej chwili wycofać gotówkę z zyskiem, jednak opłaty bywają wysokie. Obie formy inwestycyjne są przeznaczone dla osób, które chcą stosunkowo szybko pomnożyć swoje pieniądze.

Z kolei fundusze stabilnego zwrotu i zrównoważone służą do długotrwałego, regularnego inwestowania swoich oszczędności. Cechują się największą stabilnością na rynku, a zysk jest przewidywalnie proporcjonalny.

Najbardziej agresywną formą inwestowania są fundusze akcyjne i giełda. Tutaj zyski rządzą się swoimi prawami – można w jednej chwili bardzo dużo zarobić, ale i stracić. Jeśli masz stalowe nerwy, spróbuj zainwestować w akcje lub zagrać na giełdzie.

Uwaga, przez wybraniem funduszu akcji, sprawdź wszelkie opłaty i prowizje. Jeśli inwestowana kwota nie jest wysoka, może ci się to nie opłacać!

Inwestowanie ma swoje plusy i minusy. Zanim„zapalisz się” do lokowania swoich finansów w fundusze, przemyśl co jest dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że kto nie ryzykuje, ten nie ma! Jednak chcąc zarabiać na funduszach inwestycyjnych, trzeba mądrze przeanalizować swoje możliwości, także ryzyko utraty zainwestowanych środków. To, że tłumy ustawiają się przed wejściem na giełdę, nie znaczy, że ty też musisz!

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły